۰۹۳۰۳۰۰۳۵۸۰

۰۸۶۳۳۵۵۴۴۵۵

آشنایی با انواع مش مشبک دو سیم

مش مشبک دو سیم چیست؟

وقتی با مش مشبک دو سیم رو‌به‌رو می شویم و نمی دانیم اصلا چه معنی دارد، باید به دنبال معنی کلمه باشیم سپس باقی مسائل. مش درانگلیسی یعنی در‌هم آمیختن، بافته، شبکه و مشبک هم هر چیزی که به این شکل درآید به شمار می رود. شرکت سورین صنعت آروین مفتخر به تولید باکیفیت ترین نوع توری استیل (مش استیل) می باشد.

شبکه دوسیم، دو عدد سیمی است که به‌ عنوان پارچه ساده نیز شناخته می‌ شود. مش سیم یعنی درهم آمیختن سیم که مش سیم برای به دست آوردن کیفیت بالا، کارایی و دوام بسیار زیاد استفاده می‌ شود و از سیم آهنی کربن، سیم ایسکالوانیزه یا سیم استیل ضد زنگ ساخته‌ می‌ شود. لازم به ذکر است که قبل ازبافت، این‌ سیم خرد می‌ شود‌.

آشنایی با انواع مش مشبک دو سیم

کاربرد مش مشبک دو سیم

این ماده به‌ طور کلی برای غربالگری درمعادن، کارخانه‌ های زغال سنگ، صنایع پتروشیمی، محافظت از مرغ‌ها، کف سازی، ساخت و ساز ساختمان، سنگک پزی ‌ها و موارد دیگر استفاده می‌ شود. مش سیم دارای دو ‌سیم مجهز با طول عمر بیشتر است و در برابر فرسایش و خوردگی مقاوم است ونیز ساخت‌ و سازهایی محکم را ارائه می‌د هد. همچنین درساخت پنل‌های نرده و شبکه ‌مش برای نگهداری محصولات کشاورزی، ساختن جعبه های گابیون، ساخت توری کباب پز، قفس خرگوش و محل نگهداری حیوانات و ساخت قفسه های نمایشگاه ها استفاده می کنند.

مش مشبک دو سیم از داخل خردشده

مش سیم از داخل خرد شده یک شبکه مفتولی از جنس سیم استیل ضد زنگ، سیم فولادی با کربن و… است که به‌ وسیله سیم فلزی ازپیش قلاب شده برای ایجاد سوراخ‌ های مربع یا مستطیل شکل ساخته شده‌است‌. به این مش، مش سیمی اصطلاحا گفته می ‌شود؛ چراکه نقاط عبور سیم در هر دو نقطه چین دار یا موج‌دار هستند. ازآنجا که پایداری و سفتی بافت مقاومت را حداکثری می‌کند، این نوع مش برای تزئینات دیوار، درها و سقف و تزئینات بام و همینطور درمکان ‌های مختلف ساختمان استفاده می ‌شود‌. ازاین محصول بیشتر برای پارتشین ‌های ثابت یا ایزولاسیون درکارهای معماری استفاده می ‌شود.

 

 

مش مشبک دو سیم فولادی ضد زنگ

بافت این مش سیم نسبت به سفت و سخت بودن، نرمی و انعطاف‌پذیری مورد نیاز متفاوت خواهدبود. این مش سیم دربرابر زنگ خوردگی، فشار زیاد، حرارت بالا و…ب اید مقاوم باشد. از این رو به عنوان فیلتردر صنایع پلاستیکی و لاستیکی، روغنی، طراحی، نقاشی، سیم و مش بافی باسیم، لوله نرم، طناب‌های سیم فولادی و…استفاده‌ می‌ شود‌. البته ساخت مش مشبک، دستی نیست و به دستگاه وسیله ای برای خم کردن میله‌ها نیاز است و نیروی دستی انسان کافی نیست.

این وسیله بیشتر شبیه تور است، با این تفاوت که سوراخ‌ های بزرگ‌تری نسبت به تور دارد و محکم‌تر و مقاوم‌تر می ‌باشد. مش مشبک دوسیم همچنین برای کشیدن حصار،یا استفاده از آن به عنوان یک مانع یا دیوار (مثل سیم خاردار)مناسب است.

ویژگی های توری مش

یکی از ویژگی ‌های قابل توجه این است که مطابق پذیر نیست مانند ورق های آهنین نمی‌شود به کار گرفت و روند تولید این نوع مش‌ها به کاربرد آنها بستگی دارد. توری مش را یا با میلگردهای ساده یا آجردار می سازند یا اینکه همانطور که قبلا گفته شده از طریق مفتول‌ های آهنی و کالوانیزه تولید می‌کنند که در این حالت مفتول‌ها باید بافته شوند و تفاوت این دو در تولیدشان، همین مقوله می باشد.

مشخصات فنی مش مشبک دو سیم توری (اندازه گیری)

عدد مشی یک استاندارد آمریکایی است برای تعیین اندازه حفره‌ها یا دهانه‌ های صفحاتی مثل توری مش کاربرد دارد که مش بندی شده باشند. در واقع عدد مش تعیین می‌کنند که از دهان های این صفحه های مش بندی شده در چه میزان ذره می توانند عبور کند. برای اندازه گیری مش باید تعداد دهانه ‌های صفحه را در مساحت یک اینچی حساب کرد و با در دست داشتن یک صفحه مربعی شکل با ابعاد۱×۱ اینچی ‌ میتوانید تعداد دهانه های صفحه را در مساحت یک اینچی مثال محاسبه کنید.

عدد به دست آمده همان عدد مش است که البته باید توجه داشته باشید که در تورهای دارای ضخامت بیشتراز اندازه دهانه آن‌ها کوچک‌تر است و تعداد ذراتی که میتوانند از آنها عبور کنند هم کمتر می باشند.

 

آشنایی با انواع مش مشبک دو سیم

نحوه استفاده از مش مشبک دو سیم در شبکه میلگرد

اگر کنجکاو هستید که توری مش با مش جوشی کاربردش چیست؟ باید گفت که معمولا در صنعت ساخت و ساز و برای تقویت بتن از شبکه یا تورهای مش استفاده می شود. از آنجا که تور های مش با استفاده از میلگرد ساخته می شوند، برای ساخت شبکه میلگرد کافیست میلگرد های عمودی و افقی به صورت قائم بر روی هم قرار دهند و به واسطه جوش اتوماتیک آن‌ها را به هم متصل کنند.

قیمت مش مشبک دو سیم توری

عوامل موثربر قیمت توری مش شامل ضخامت مفتول‌هایی است که در تولید توری به کاررفته شده، اندازه چشمه‌های توری، میلگردهای ساده آجردار، نوع مفتول یعنی مفتول سیاه یا گالوانیزه و زمان مورد نیاز برای تولید هستند. برخی‌ازکارخانه‌های تولیدکننده توری مش جوشی، در ایران شامل شرکت توسعه شبکه‌های فولادی آسیا، فولاد صنعت، فولاد مهرو…هستند.

توری مشبک در تیرچه

تیرچه جزیی از سازه است که در معرض بیشترین بار کشش قرار دارد. بنابراین تقویت استحکام کششی استفاده از توری مشبک در کنار میلگردهای طولی کششی ضروری است. برای سقف تیرچه بلوک، میلگردهای توری مشبک باید آجر دار باشند و با طولی کم تر از طول تیرچه و در داخل بتن پاشنه قرار بگیرند. به طوری که دو سر آن ها بیرون باشد و همچنین آرایش میلگرد ها و فاصله هایشان نیز بسیار مهم است.این مواردی که گفته شد به قطر میلگردهای طولی و ارتفاع موثر آنها بستگی دارد.

توری مش مشبک دو سیم در دیوارهای برشی

دراین موارد و به‌ویژه در نواحی نزدیک دیوارهای برشی تعداد میلگرد افزایش پیدا می‌کند که این موضوع باعث بروز مشکلاتی در بتن ریز به وجود خواهد آورد؛ برای همین باعث افزایش شمار میلگردهای سراسری و کاهش فاصله آن‌ها از هم میتوان تعداد میلگرد ها را کم کرد. همین طور می توان این مشکلات را برطرف کرد. توری مشبک عموما در قسمت پایین دیوارهای برشی قرار می گیرند.

مزایای توری مشبک:

• مقرون به صرفه
• راحتی در حمل و نقل
• بهینه سازی مصرف میلگرد
تولید تورژ مش

برای تولید توری مش به طور کلی ابتدا کلاف های شیش و نیم را تحت کشش قرار می‌دهند و خودشان به ۲-۴ میلی متر برسد. سپس این کلاف ها بخ‌واسطه دستگاه شاخه کن، میلگردهای دو و شش متری تبدیل می‌شود و در نهایت به صورت تار و پودی روی هم قرار گرفته با جوشکاری نقطه ای به هم متصل می شوند.

 

آشنایی با انواع مش مشبک دو سیم

توری مشبک جوشی

رایج ترین نوع مش،مش جوشی است و همان‌ طور که قبلا هم گفته شده با جوش زدن دستی یا اتوماتیک میلگردهای عمود بر هم ساخته می شوند. مش جوشی عموما جهت بتن ریزی در گودبرداری ها به کار میرود.به این نکته توجه داشته باشید که تعداد جوش‌های شکسته باید کمتر از یک درصد اتصالات هر برگ باشد.

توری مش مشبک دو سیم غیر جوشی

این نوع مش، به دو طریق ساخته می شود. در روش اول میلگرد روی هم قرار گرفته و به وسیله سیم مفتول به یکدیگر متصل می شوند. روش دوم از سیم مفتول یا میلگرد با قطر کمتر استفاده می کنند؛ به این صورت که اول سیم مفتول همکاری می کنند و در نهایت با بافت های ساده تنها فلزی بافته شده تولید می شوند.

موارد ضروری که لازم است برای توری مش مشبک دو سیم بدانید

• برای سهولت اتصال میلگرد و بتن به یکدیگرلازم است که قبل از ساخت توری مشبک هرگونه آلودگی موجود بر روی سطح را تمیز کرد.
• جوشکاری و اتصال میلگردها باید به‌صورت دقیق و طبق محاسبات انجام شده صورت پذیرد.
• هنگام اجرای کار باید موارد ایمنی را رعایت کرد و مراقب شکستگی جوش یا خمیدگی میلگردها بود تا آسیبی به خود یا دیگران وارد نشود.
• در هنگام استفاده از توری مشبک جوشی باید مراقب باشید میلگردها از هم جدا نشوند همیشه مد نظر داشته باشید که نباید از میلگرد های زنگ زده استفاده کنید چرا که در دراز مدت خسارت زیادی وارد می کنند به منظور جلوگیری از زنگ زدگی و اکسیداسیون می توان از فلزی گالوانیزه استفاده کرد.

تفاوت مش و توری

مهم ترین تفاوت مش و توری این است که طوری قابل انحنا در همه جهان را دارا می باشد، اما مش انعطاف پذیراست. از تفاوت های دیگر مش و توری می توان به شکل هندسی چشمه ‌ها اشاره کرد در شکل چشم ها مربع و مستطیل است، اما در جوری شکل های متنوع تری مانند دایره و لوزی نیز می‌توان دید.

 

کلام آخر

همان‌طور که گفته شد؛ مش مشبک دو سیم درجنس ‌های مختلف تورید و روانه باز و دست مردم و افرادی که دراین فضا با این ابزار ها سروکار دارند، می رسد که از مهم ‌ترین آن ها به توری مش گالوانیزه، توری مش آهنی و… می توان اشاره کرد.

نکته قابل توجه و اهمیت این جاست که قیمت توری مش، به سایز و نوع میلگرد و سایز چشمه های آن بستگی دارد.به‌ طور کلی می شود گفت هر چقدر که سایز میلگرد بیشتر و چشمه ها کوچک تر می شوند، قیمت مشبک فلزی بیشتر خواهد بود و برعکس.

زیرا ساخت آن مشکل تر و پر زحمتی خواهد بود و زمان و دقت زیادی می طلبد تا به مرحله پایانی تولید برسد، اما همان طور هم که احتمالا همه شما می دانید، گران بودن محصول نباید باعث شود تا بترسید و از خرید خود منصرف شوید.

محصول خوب ارزان نمی شود که البته باید همه جوانب را در نظر بگیرید تا گران فروشی هم اتفاق نیافتد‌. یک محصول خوب نیاز شما را برطرف کرده و گره ای از مشکلات شما می گشاید، کیفیت بالایی دارد، در محصولات آهن و میلگرد و….هم بحث مقاومت و عدم زنگ خوردگی باید مورد بررسی قرار بگیرد که جنس وسیله مورد نظر دراین امر بسیار مهم است. از مشاوره متخصصان و افراد حاذق دراین زمینه غافل نشوید که برای خرید آسان و معقول، از لزومات کارشماست. امید است با مطالعه مطالب فوق و راهنمایی های ارائه شده توان تصمیم گیری و انتخاب تان آسان شود.

.
fa_IRPersian
Open chat
1
تماس با پشتیبانی
با سلام
با تشکر از حسن انتخابتون چطور میتونیم کمکتون کنیم