۰۹۳۰۳۰۰۳۵۸۰

۰۸۶۳۳۵۵۴۴۵۵

کاربردهای استنلس استیل در صنعت داروسازی چیست؟

کاربردهای استنلس استیل در صنعت داروسازی

کاربردهای استنلس استیل در صنعت داروسازی

ورق فولادی یک ماده بسیار محبوب و جذاب برای استفاده در محیط هایی است که در معرض مواد شیمیایی، مایعات یا مواد غذایی قرار دارند. جهت خرید مرغوب ترین نوع توری استیل با ما تماس بگیرید. تمام فلزات در مجاورت هوا اکسید می شوند و این باعث زنگ زدگی آهن و فولاد معمولی می شود. با این حال، ترکیب شیمیایی ورق فولادی ایجاد یک لایه بسیار نازک و ظریف از اکسید کروم غیرفعال بر روی سطح آلیاژ است که از اکسید شدن تمام فلز محافظت کرده و از آن جلوگیری می کند. این لایه غیرفعال خود ترمیم شونده است، بنابراین اگر سطح فلز آسیب ببیند یا لایه غیرفعال برداشته و محو شود،اصلاح می شود و از کل ماده محافظت می کند.

افزودن نیکل به ورق فولادی مزایای ارزشمندی مانند شکل پذیری و جوش پذیری بهتر و همچنین افزایش مقاومت در برابر خوردگی از نظر ساخت و بهره برداری را ارائه می دهد. ورق های فولادی حاوی کروم و نیکل دارای چند گروه اصلی هستند که در این میان رایج ترین آلیاژهای مورد استفاده در صنعت داروسازی به ورق های فولادی آستنیتی معروف هستند. مقدار ۸ تا ۱۲ درصد نیکل آنها را انعطاف پذیر می کند، یعنی تا زمانی که چکش خوار باقی بمانند به راحتی می توان آنها را ماشین کاری کرد. علاوه بر این، اگر سطح کروم به ۱۸ درصد برسد، مقاومت عالی در برابر خوردگی عمومی ایجاد می شود.

کاربردهای استنلس استیل در صنعت داروسازی

دلایل زیادی وجود دارد که چرا یک شرکت باید سطح فلز را اصلاح کند تا تصمیم بگیرد از کدام نوع ورق فولادی استفاده کند. این الزامات در دو دسته نظافت و پرداخت خلاصه می شود.

فولاد ضد زنگ به شکل کویل، ورق، صفحه، میله، سیم و لوله برای تولیدات مختلف از جمله تجهیزات صنعتی برای خطوط تولید مواد شیمیایی، مخازن، ابزار دقیق و تجهیزات اساسی جراحی تولید می شود. مخازن ذخیره سازی و تانکرهای مورد استفاده برای انتقال مایعات اسیدی به دلیل مقاومت در برابر خوردگی معمولاً از ورق فولادی ساخته می شوند. این مزیت نسبت به استفاده از آن در آشپزخانه های صنعتی و تجاری و کارخانجات فرآوری و تولید مواد غذایی نیز مؤثر واقع شده است زیرا در این صنایع و مکان ها می توان فولاد ضد زنگ را بدون نیاز به رنگ آمیزی یا تکمیل سطوح دیگر تمیز، استریل و ضدعفونی با بخار کرد.

پنج کاربرد رایج قابل شناسایی مربوط به پرداخت سطح ورق فولادی و الزامات تمیز کردن عبارتند از:

 

۱-بقایای پسماند را حذف کنید

هنگامی که ورق های فولادی ملایم با جوشکاری قوس تنگستن گاز محافظ به خوبی جوش داده می شوند، مقداری مواد جوش اضافی روی سطح باقی می ماند که باید حذف شود. اغلب برای این فرآیند از یک ساینده استفاده می شود، اگرچه گاهی اوقات می تواند خطر تأثیر قابل توجهی بر شکل قطعه و احتمال خطای اپراتور داشته باشد.

 

۲-تمیز کردن و آماده سازی سطح ورق فولادی

هنگامی که ورق های فولادی را به یکدیگر جوش می دهیم، گرمای موجود باعث اکسیداسیون می شود، پدیده ای که به نام تغییر رنگ حرارتی شناخته می شود، که اگر حذف نشود به طور بالقوه بسیار خورنده است. با این حال، فرآیند حذف لایه‌بندی، ناحیه جوش و مواد پایه را ضعیف می‌کند، بنابراین در برخی شرایط این فرآیند با روش تمیز کردن جایگزین می‌شود. روش های سنتی شامل شستشو با اسید یا استفاده از برس سیمی است که هر کدام مجموعه ای از خراش های خاص خود را دارند. اسیدهای نیتریک و هیدروکلریک بخار یا گازهایی آزاد می کنند که می توانند پوست انسان را بسوزانند. به همین ترتیب، برس‌های سیمی در صورت تماس با پوست می‌توانند بسیار خطرناک باشند، زیرا این برس‌ها بسیار زبر هستند و به دلیل خطر شل شدن سیم‌هایشان، محافظت از چشم‌ها و بدن در حین استفاده ضروری است. انتخاب برس سیمی نیز باید بررسی شود، زیرا یک برس سیمی ساخته شده از فولاد ضد زنگ یا فولاد کم کربن می تواند ورق فولاد را آلوده کند.

 

۳- لبه ها را پولیش یا صاف کنید

اگر ورق فولادی که اغلب برای ساخت مخازن، آشپزخانه های حرفه ای یا سایر تجهیزات دارویی استفاده می شود، با برش یک قطعه بزرگ شکل بگیرد، می تواند باعث ایجاد چین یا شیار در قسمت زیرین مواد شود. . تیزی لبه اغلب در حمل و جابجایی مواد و همچنین ایمنی کناره های محصول برای کاربر خطر ایجاد می کند. روش‌های سنتی فایل‌ها، کفگیرها یا ساینده‌ها یا کاغذ سنباده برای این منظور مناسب هستند، اگرچه از نظر پرداخت سطحی دقیق نیستند. این ابزارها فقط گوشه ها را جدا می کنند و یک شیار ۴۵ درجه در مقیاس میکروسکوپی باقی می گذارند.

 

کاربردهای استنلس استیل در صنعت داروسازی

۴-تمیز کردن سطح

در صنعت داروسازی، ورق فولادی بیشترین استفاده را از نظر نظافت دائمی دارد. به طور سنتی برای نظافت از پارچه های نظافتی ساخته شده از پشم فلزی (سیم ماشین ظرفشویی) استفاده می شده است که البته این نخ ها بر روی لایه غیرفعال و سطح فلز تأثیر می گذارند، بنابراین استفاده از آن ها توصیه نمی شود، زیرا می توانند باعث آلودگی شوند.

مقررات زیادی در رابطه با ساخت، حمل و نقل، عرضه و تولید مواد شیمیایی وجود دارد که شرکت ها و کارخانه ها موظف به رعایت آنها هستند. از جمله این مقررات می توان به ضمانت عدم تماس ماده ای با مواد شیمیایی، عامل هر یک از اجزاء اشاره کرد. در مقیاسی که سلامت انسان را به خطر می اندازد یا تغییر نامطلوبی در ترکیب یک ماده شیمیایی ایجاد می کند یا خواص و ویژگی های آن را از بین می برد.

سیستم مدیریت سلامت و ایمنی مواد غذایی از تولید تا مصرف، اپراتورها را ملزم می کند که از تهدیدات و خطرات سلامت، ایمنی و سلامت در فرآیند کار و تجارت خود، از جمله عملیات و فرآوری مواد شیمیایی و بسته بندی، آگاه باشند. تهدید به این صورت تعریف می شود: هرگونه عفونت ناشی از طراحی نامناسب یا بهداشت نامناسب، از طریق تخریب یا خراب شدن مواد در اثر فرسایش یا خوردگی تا شکست قطعات به دلیل شکستگی است. این سیستم اکنون باید امکان و احتمال آلودگی به مواد شیمیایی که با آنها در تماس هستند مانند ورق فولادی را بررسی کند. این مقررات، همراه با ظاهر زیبا، سهولت تمیز کردن، دوام و چکش خواری ورق فولادی، آن را به یک ماده محبوب برای صنعت داروسازی تبدیل کرده است.

fa_IRPersian
Open chat
1
تماس با پشتیبانی
با سلام
با تشکر از حسن انتخابتون چطور میتونیم کمکتون کنیم