۰۹۳۰۳۰۰۳۵۸۰

۰۸۶۳۳۵۵۴۴۵۵

کاربرد مش فلزی

کاربرد مش فلزی – قطعا تا به حال نمونه هایی از سقف های کامپوزیت، کف طبقات و پارکینگ، سازه های از پیش ساخته شده، خطوط راه آهن را مشاهده کرده اید. در این سازه ها از توری مش استفاده می شود. در واقع می توان گفت که توری مش مجموعه ای از میلگردهای بافته شده می باشد که در آن میلگردها به صورت عمود برهم یکدیگر را قطع کرده اند.

 

این نقاط به وسیله دستگاه های جوش و به صورت نقطه ای به یکدیگر جوش داده شده اند. به طور کلی توری های مش میلگردی جهت مسلح کردن، تقویت مقاومت کششی و جلوگیری از ترک خوردن بتن در ساختمان سازی به کار می روند. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره مش و چگونگی استفاده از آن در شبکه میلگرد با ادامه مقاله با ما همراه باشید. همچنین اطلاعات جامعی در Directmetals.com  در ارتباط با توری فلزی وجود دارد.

مش فلزی چیست؟

توری مش یا توری جوشی نوعی از توری مشبک فلزی می باشد که با میلگرد ساده و آجدار ساخته شده است. توری مش از انواع سیم مفتول آهن و گالوانیزه به رنگ سیاه تولید می شود و به سه صورت پنلی، آجدار و فولادی به بازار ارائه می گردد. این محصول متشکل از شبکه های فولادی است که به شکل جدولی به هم جوش داده می شوند.

ضخامت سیم مفتولی که برای تولید مش مورد استفاده قرار می گیرد، بر اساس نوع مصرف پانل مشی، در شکل های مختلفی از جمله دیوار باربر، سقف و همچنین پارتیشن متفاوت است. این محصول کاربرد زیادی در صنعت ساختمان سازی و به خصوص مسلح کردن بتن فونداسیون به عنوان شبکه میلگردی دارد. برای تولید توری مش آهنی، میلگردها را روی هم قرار داده و جوش می دهند، به همین ترتیب چشمه هایی مربع شکل ایجاد می شود.

این نوع از توری کاملا متفاوت با دیگر انواع توری نظیر توری حصاری، توری مرغی و توری گابیون از نظر بافته شدن مفتول ها می باشد. به دلیل اینکه میلگردها به صورت نقطه ای جوش داده می شوند.

توری جوشی مشبک به صورت رولی یا برگی در بازار موجود است. مش جوشی رولی بیشتر از مفتول های آهنی با قطر ۲.۵ سانتی متر تا ۵ سانتی متر تولید می گردد و توری جوشی برگی یا ورقی در ابعاد ۱ متر در ۲ متر و با میلگرد ۴ و ۶ میلی متر در بازار موجود است.

 

مزایای شبکه های میلگردی مش

کاربرد مش فلزی – شبکه های میلگردی مش از مزیت های زیادی برخوردار هستند. در زیر به برخی از این مزیت ها اشاره خواهیم کرد.

  • شبکه های میلگردی مش از لحاظ اقتصادی نسبت به روش های دیگه مقرون به صرفه هستند.
  • به دلیل جوش های نقطه ای و منظم بودن گره ها، از مقاومت بالایی برخوردار هستد.
  • شبکه های میلگردی مش باعث سرعت بخشیدن به عملیات جایگذاری مفتول نسبت به سایر روش ها می شوند.
  • سهولت در حمل و نقل و کاهش هزینه نصب
  • بهینه بودن در مصرف میلگرد

کاربرد مش فلزی 

این محصول در انواع مختلف سقف های کامپوزیت، دیوارها و قطعات از پیش ساخته شده کامپوزیت، کف سالن ها، انبارها، اتوبان ها و فرودگاه ها، پی ساختمان ها و فونداسیون های بتنی، ایجاد تونل ها، ساخت مترو و پل ها، ایجاد سدهای بتنی، کانال های مخصوص آب رسانی، حصارکشی دور و اطراف انبارها، فرودگاه ها، پارکینگ ها و غیره استفاده می شود.

 

مش فولادی مورد استفاده در تقویت بتن

پیش از تولید مش فولادی می بایست مشخصات میلگرد ها مشخص گردد. اگر میلگرد از میلگردهای رایج و معتبر باشد، نیازی به اندازه گیری مقاومت کششی، تنش تسلیم و ضریب الانگیشن (ازدیاد طول) نمی باشد. به عنوان مثال از میلگرد آجدار ذوب آهن اصفهان (که در بازار به میلگرد ذوبی مشهور است) استفاده می گردد. عملا بخش آزمون ها به خوبی پشت سر گذاشته شده است.

بحث بعدی در تولید مش فولادی، انبار کردن میلگردها تا مرحله پیش تولید می باشد. قرار دادن میلگرد در محیط هایی که در معرض رطوبت و نور زیاد باشد به دلیل فعال کردن واکنش های شیمیایی روی سطح میلگرد باعث تخریب آن خواهد شد.

در صورتی که مش در کارگاه تولید می گردد باید مراقب بود میلگردها به طور مستقیم با زمین و یا خاک منطقه ارتباط نداشته باشند از این جهت که این مطلب نیز در خوردگی میلگرد تاثیر گذار می باشد. در صورتی که میلگردها به خاک یا دیگر آلاینده ها نظیر روغن، مواد شیمیایی و … آلوده شده باشند می بایست پیش از تولید حتما آماده‌سازی شوند. این آماده‌سازی مشتمل بر زنگ زدایی، پاک کردن گل و یا خاک و دیگر مواد شیمیایی می باشد.

با قرار دادن میلگردهای عرضی و طولی در نقاط دقیق شبکه های منظم و یک شکلی می بایست شکل بگیرد. هندسه ی این شبکه ها عملا در مقاومت بتن نقش مستقیم خواهد داشت.

در پایان اگر مش به صورت آزاد قرار گیرد می بایست انتهای میلگرد آجدار به سمت قسمتی که در بتن قرار میگیرد خم شود.

 

مزایای استفاده از مش فلزی کدام است ؟

برای پاسخ به این سوال که مزایای شبکه های مش فولادی چیست. باید گفت که استفاده از شبکه های مش سبب می شود که در استفاده از مصالح دیگر در ساختمان سازی صرفه جویی شود. وزن این شبکه های مشی مناسب برای ساختمان سازی است و مقاومت بسیار بالای این شبکه های مش فولادی به سبب جوش نقطه ای که در نقطه ی تقاطع میلگرد های طولی و عرضی صورت می گیرد از مزایای مهم استفاده از این متد در ساختمان سازی است .

fa_IRPersian
Open chat
1
تماس با پشتیبانی
با سلام
با تشکر از حسن انتخابتون چطور میتونیم کمکتون کنیم