۰۹۳۰۳۰۰۳۵۸۰

۰۸۶۳۳۵۵۴۴۵۵

کاربردهای مش توری در ساختمان سازی

کاربردهای مش توری در ساختمان سازی

شبکه یا توری مش چیست؟

برای خرید مرغوب ترین نوع توری استیل میتوانید با سورین صنعت آروبن تماس بگیرید. این محصول مجموعه ای از مش میله بافته شده مربع یا مستطیل می باشد. مش به گونه ای است که میلگردهای طولی و عرضی روی هم قرار گرفته و در نقاط تقاطع جوش داده می شود. این لحیم از نوع لحیم سرد است. توری مشبک سبک و توری مشبک سنگین از انواع توری های مشبک سیمی هستند. توری مشبکی که از میلگرد ۲-۵ میلی متری با فنرهای ۳*۳ تا ۲۰*۲۰ سانتی متر ساخته می شود، توری سبک یا توری ریز نامیده می شود. توری مشبک سنگین از میله های ۶-۱۲ میلی متری و فنرهایی از ۱۰*۱۰ تا ۳۰*۳۰ سانتی متر تشکیل شده است که مش درشت نیز نامیده می شود.

 کاربردهای مش توری در ساختمان سازی

مشخصات شبکه مش

توری های مشبک با عرض ۱ تا ۹ متر و طول ۱ تا ۲٫۵ متر تولید می شوند. میلگردهای ساده و آجدار بسته به نوع کاربرد در شبکه های مشبک قابل استفاده است که به ترتیب مش پیش جوش ساده و مش پیش جوش آجدار می گویند. اندازه میلگرد ممکن است از ۶-۱۲ میلی متر متفاوت باشد. میله های ساده و آجدار که بیشتر در مش استفاده می شود به ترتیب شماره ۶ و nº ۸ هستند. حفره های ایجاد شده از اتصال میلگردها را فنر می نامند و ابعاد آنها بین ۸ تا ۴۰ سانتی متر است. رایج ترین ابعاد در نظر گرفته شده برای فونت ها ۱۰، ۱۵ و ۲۰ سانتی متر است. توری مشبک به صورت رول و ورق موجود می باشد. توری لمینت معمولاً از سیم آهنی به قطر ۲٫۵ تا ۵ سانتی متر ساخته می شود. میلگرد سایز ۴ و ۶ اغلب در ساخت توری ورق استفاده می شود.

 

محاسبه قیمت توری

عوامل موثر بر قیمت توری مشبک عبارتند از ضخامت مفتول، مارک و قیمت میلگرد، اندازه فنر، صاف یا آجدار بودن میلگرد، نوع پوشش و حجم و زمان سفارش. هر چه اندازه میلگرد استفاده شده بزرگتر باشد، قیمت جبران آن بیشتر می شود. با جمع شدن فنرها قیمت توری افزایش می یابد.

 

برنامه های توری مش

توری مشبک بسته به مشخصات فنی از جمله ضخامت، نوع اتصال، اندازه فنر و جنس، کاربردهای مختلفی در صنعت دارد. توری مشبک عمدتاً برای تقویت بتن و بهبود مقاومت کششی آن در کف و همچنین برای جلوگیری از ریزش خاک در گودبرداری استفاده می شود. از این محصول در ساخت سقف های اسلب و دیوارهای کامپوزیت پیش ساخته نیز استفاده می شود. ساخت تونل، پل سازی، سدسازی، حصارکشی، استخر و راه سازی، احداث کانال آبرسانی و … از دیگر کاربردهای شبکه مش هستند.

 

توری مشبک روی تیرچه

تیرچه بخشی از سازه است که در معرض بیشترین بار کششی قرار دارد. بنابراین برای تقویت استحکام کششی استفاده از توری در کنار میلگردهای کششی طولی ضروری است. همچنین در مواردی که ممان خمشی تیرچه زیاد است استفاده می شود. برای اجرای پوشش در تیر بلوک میلگردهای توری باید آجدار شده و در داخل بتن پاشنه با طول کمتر از طول تیرچه قرار گیرد. به طوری که دو سر شما بیرون بیاید. علاوه بر این، چیدمان میله ها و فاصله آنها از یکدیگر نیز مهم است. این موارد به قطر میله های مشبک و ارتفاع موثر مقطع بستگی دارد.

 

کاربردهای مش توری در ساختمان سازی

توری مشبک روی فونداسیون

فونداسیون نیز نقش مهمی در تحمل بارهای استاتیکی و دینامیکی دارد و روی آن از توری مشبک استفاده می شود. میلگردها قبل از قالب گیری و بتن ریزی ساختمان خم شده و بریده می شوند. خم شدگی برای وارد کردن دو سر میلگرد در ناحیه مرکزی تیرچه یا بتن فشاری انجام می شود. میلگردهای مشبک همزمان با سایر میلگردها و معمولاً در شبکه زیرین فونداسیون و زیر ستون ها نصب می شوند. همچنین با توجه به طرح می توان آنها را در شبکه بالایی فونداسیون و بین میلگردهای بالایی فونداسیون قرار داد.

 

توری مشبک روی دیوارهای برشی

در این حالت و به خصوص در مناطق نزدیک به دیوارهای برشی تعداد میلگردها افزایش می یابد که در بتن ریزی مشکل ایجاد می کند. به همین دلیل با افزایش تعداد میلگردها و کاهش فاصله بین آنها می توان تعداد میلگردها را کاهش داد. این مشکل را نیز می توان با افزایش تعداد میلگردها حل کرد. توری مشبک معمولاً در پایین دیوارهای برشی قرار می گیرد.

 

مزایای توری مش

• قیمت های مقرون به صرفه
• استحکام بالا به دلیل جوش نقطه ای و منظم بودن گره ها
• سهولت حمل و نقل
• بهینه سازی مصرف میلگرد

 

تولید توری بافتنی

به طور کلی برای تولید توری مشبک، ابتدا قرقره های ۶٫۵ کشیده می شوند تا پوسته آنها افت کند و قطر آنها به ۲-۴ میلی متر برسد. سپس این کلاف ها با استفاده از دستگاه انشعاب به میله های ۲ و ۶ متری تبدیل می شوند. در نهایت میله ها روی هم قرار می گیرند و با جوش نقطه ای به هم متصل می شوند.

 

توری جوش داده شده

توری جوشی رایج ترین نوع توری است و همانطور که قبلا ذکر شد این توری به صورت دستی یا اتوماتیک با جوش دادن میله های آجدار عمود بر یکدیگر ساخته می شود. مش جوش داده شده عموماً برای بتن ریزی در گودبرداری ها استفاده می شود. همیشه به این نکته توجه کنید که تعداد جوش های شکسته باید کمتر از یک درصد اتصالات هر ورق باشد.

کاربردهای مش توری در ساختمان سازی

توری مشبک لحیم نشده

این توری به دو صورت ساخته می شود. در روش اول میلگردها روی هم قرار می گیرند و با سیم به یکدیگر متصل می شوند. در روش دوم از سیم یا میلگرد با قطر کم استفاده می کنند. به این ترتیب که ابتدا مفتول های طولی و عرضی خم می شوند و در نهایت با بافت میلگرد یا تک سیم مش فلزی بافته شده تولید می شود.

 

نقاط مورد نیاز برای اجرای شبکه مش

• برای سهولت در اتصال میلگرد و بتن به یکدیگر، لازم است قبل از مش بندی، هرگونه آلودگی روی سطح میلگرد را تمیز کنید.
• جوشکاری و اتصال میلگردها باید با دقت و مطابق با محاسبات انجام شود.
• در حین اجرای کار باید نکات ایمنی رعایت شود و در شکستگی جوش یا خمش میلگرد دقت شود.
• هنگام استفاده از توری سیمی جوش داده شده، باید مراقب باشید که میله ها را جدا نکنید.
• همیشه به خاطر داشته باشید که نباید از میله های زنگ زده استفاده کنید. زیرا در درازمدت صدمات زیادی وارد می کنند.
• برای جلوگیری از زنگ زدگی و اکسیداسیون می توان از توری فلزی گالوانیزه استفاده کرد.

 

تفاوت توری و مش

مهمترین تفاوت توری و مش این است که توری را می توان در جهات مختلف منحنی کرد. اما مش غیر قابل انعطاف است. تفاوت دیگر مش و توری شکل هندسی فنرها است. در مشبک شکل فنرها مربع یا مستطیل است. اما اشکال متنوع تری مانند دایره و الماس در توری دیده می شود.

fa_IRPersian
Open chat
1
تماس با پشتیبانی
با سلام
با تشکر از حسن انتخابتون چطور میتونیم کمکتون کنیم