۰۹۳۰۳۰۰۳۵۸۰

۰۸۶۳۳۵۵۴۴۵۵

استیل چیست؟

استیل درواقع نوعی از آلیاژ است که پایه آن را آهن تشکیل می دهد و کربن آن کمتر از ۲% است که فولاد نیز نامیده می شود. جهت مشاهده محصولات توری استیل به صفحه مربوط به آن مراجعه فرمایید.
ما در این مقاله به طور کامل به این موضوع می پردازیم که استیل چیست و چگونه ساخته می شود. با ما همراه باشید.
استیل ضد زنگ که اصطلاح عامیانه فولاد ضد زنگ می باشد در ابتدا در ساخت قاشق و جنگال به کار گرفته شد. این نوع استیل که مهم ترین خاصیت آن ضد زنگ بودن است از آلیاژهای آهن با حداقل ۱۰٫۵٪ کروم ساخته شده است که در برابر اکسیداسیون مقاوم شده است.
خواص مکانیکی و سختی و شکل پذیری آن به میزان و مقدار عناصر دیگری که در آن از جمله نیکل ، مولیبدنیوم ، تیتانیوم و فلز مس بستگی دارد.

12 - استیل چیست؟

استنلس استیل

همانطور که گفتیم استیل آلیاژی است از عناصر آهن و درصدی از عناصر دیگر. حال اگر این عنصر کروم باشد نوعی آلیاژ بدست می دهد که اگرچه خواص بسیاری دارد اما دارای ضعف خورندگی است.این آلیاژ در برابر رطوبت زیاد زنگ می زند. این موضوع باعث شد که ضد زنگ بودن اهمیت یابد. برای این منظور باید به میزان ۱۰٫۵% میزان کروم را افزایش دهیم.
چگونه کروم از زنگ زدن آن جلوگیری می کند؟ در حقیقت این میزان از کروم و آهن هنگامی که در مجاورت اکسیژن قرار می گیرند خود کروم اکسید شده و به عنوان لایه دوم و عایق از آلیاژ استیل در برابر خوردگی و ضنگ زدن محافظت می کند. حال اگر عناصری مثل نیکل و منگنز را نیز اضافه کنیم میزان این مقاومت بیشتر نیز می شود.. این خاصیت خود ترمیمی که (خودشفایی/ Self healing) نامیده می شود است که فولاد را تغییر داده بدون زنگ (Stainless) نامیده می شود.

انواع استیل

فولاد ضد زنگ در کل ۴ نوع دارد که در زیر می توانید آنها را مشاهده کنید :

آستینتی
فریتی
مارتنزیتی
داپلکس

14 1 - استیل چیست؟

 

مشخصات هر نوع استیل چیست ؟

فولاد ضد زنگ یا همان استیل انواع مختلفی دارد که در ادامه به آنها می پردازیم.

آستینتی : فولاد ضد زنگ آستنیتی در سری های ۲۰۰ و ۳۰۰ و با ترکیباتی مانند ۱۶ تا ۳۰ درصد کروم و ۲ تا ۲۰ درصد نیکل تولید می شود. این نوع دارای سطح بسیار باکیفیت،, قابلیت شکل پذیری و مقاومت بالا در برابر خوردگی و سایش هستند. استیل آستنیتی به دلیل داشتن چنین ویژگی هایی محبوب ترین نوع استنلس استیل است.
فریتی : اگر بخواهیم بگوییم این نوع استیل چیست باید اشاره کنیم که فولاد ضد زنگ فریتی حدود ۲۵ درصد از کل استیل جهان را تشکیل می دهد. این آلیاژها در زمان خم شدن یا برش خوردن خواصی مانند فولادهای کربنی از خود نشان می دهند و برخلاف گریدهای آستنیتی ۳۰۴ و ۳۱۶ به شدت توسط آهنرباها جذب می شوند.
مارتنزیتی : فولادهای زنگ نزن ماتنزیتی دارای مقاومت و سختی بالایی هستند و اغلب برای عملیات حرارتی مورد استفاده قرار می گیرند. طیف وسیعی از آلیاژهای استیل مارتنزیتی وجود دارد که دارای ۱۱ تا ۱۷ درصد کروم در ترکیب خود هستند. گریدهای مارتنزیتی در هر دو حالت آنیل و سخت شده دارای خاصیت مغناطیسی هستند.
داپلکس : این نوع استیل ها دارای حداقل ۱۱ درصد کروم هستند و در برابر خوردگی مقاومت زیادی از خود نشان می دهند. فولادهای ضد زنگ داپلکس از ترکیب استیل فریتی و آستینتی تشکیل می شوند و به همین دلیل هم مقاومت آنها در برابر خوردگی نسبت به سایر استیل ها افزایش پیدا کرده است.

حرف L بعد از نام استینلس استیل مثل ۳۱۶L نشانه چیست ؟

حرف L نشانه کلمه Low carbon است و نشان می‌دهد که مقدار کربن آلیاژ به کمتر از ۰٫۰۳% کاهش پیدا کرده است. این مقدار کم کربن باعث می شود بعد از عملیات جوشکاری ، همچنان لایه اکسید محافظتی روی سطح وجود داشته باشد.

13 - استیل چیست؟

گروه های اصلی استیل ضد زنگ چیست؟

استنلس های نگیر یا غیر مغناطیسی:

در این نوع از استنلس استیل ها آلیاژ ۳۰۴ با ترکیب ۸ تا ۱۰ درصد نیکل و ۱۸ تا ۲۰ درصد کروم و حداکثر ۰٫۰۸ درصد کربن به عنوان استنلس پایه شناخته می‌شود. تغییر ترکیب آلیاژی استنلس استیل ۳۰۴ یا ۴۳۰۱ /۱ آلیاژ های دیگر استنلس استیل را این گروه امکان پذیر می‌کند.

استنلس های بگیر یا مغناطیسی :

پر مصرف ترین استنلس در این گروه نوع ۴۳۰ یا ۴۰۱۶/۱ است . این نوع از استنلس ها در شرایطی که حفظ ظاهر در اولویت بوده و شرایط سخت محیطی وجود نداشته باشد بیشترین کاربرد را دارند. افزایش کروم و مولیبدن در این نوع از استیل ضد زنگ باعث افزایش مقاومت در برابر خوردگی شده و اضافه کردن تیتانیوم و نیوبیوم  نیز خاصیت جوش‌پذیری را افزایش می دهند.

آیا فولاد ضد زنگ، زنگ می‌زند؟

بله! شاید تعجب کنید ولی در واقع این موضوع که فولاد ضد زنگ، زنگ نمی‌‌زند یک تصور نادرست است. این برداشت ناصحیح در برخی موارد منجر به درگیری و حتی تعقیب قانونی بین کارفرمایان و پیمانکاران می‌شود. فولادهای ضد زنگ فقط در شرایطی خاص نظیر محیط‌های بدون آلودگی، آب شیرین و یا آب جاری دریا زنگ نمی‌زند. در هوای مرطوب دریایی یا درون آب راکد فولاد ضد زنگ نوع ۳۰۴ زنگ می‌زند، و اغلب به صورت موضعی دچار خوردگی حفره‌ای می‌شود. به طور کلی ماهیت محیط و ترکیب شیمیایی فولاد هر دو در تشکیل زنگ و خوردگی حفره‌ای فولاد ضد زنگ نقش تعیین کننده‌ای دارند.

fa_IRPersian
Open chat
1
تماس با پشتیبانی
با سلام
با تشکر از حسن انتخابتون چطور میتونیم کمکتون کنیم